четвер, 26 лютого 2015 р.

Виховні заходи

Підготували:
класні керівники 8-х класів
Реут С.О.
Апросяненко О.О.

 "Дівчина з легенди"

Мета: ознайомити із творчістю Марусі Чурай, розкрити її духов­ну силу і красу; з’ясувати, хто з митців звертався до образу Марусі Чурай; виховувати любов до народної творчості, прищеплювати по­чуття патріотизму.
Обладнання: демонстраційний матеріал: портрети Марусі Чурай, Р. Кириченко, М. Лисенка, М. Гоголя, рушники, українські костюми, книги про Марусю Чурай, музичний матеріал: пісні Марусі Чурай «Засвіт встали козаченьки», «Ой, не ходи, Грицю....», «Віють вітри», марш з опери М. Лисенка «Тарас Бульба», пісня у виконанні Р. Кириченко «Чураївни».

                                    Хід заходу

(Звучить музика маршу «Засвіт встали козаченьки» з опери М. Лисенка «Тарас Бульба».)

Учень 1.
У мене вмить   
Заб’ється в грудях серце,
Коли до болю щира й чарівна
Десь наша рідна пісня розіллється
І жайвором весняним залива.
Я чую в ній — дзвенять на повний голос
 Мого народу радощі й жалі;
Я бачу в ній золототканий колос
Моєї благодатної землі.

(Звучить пісня « Чураївни» у виконанні Р. Кириченко.)

Учитель. З сивої давнини через три з половиною століття повернулася до нас з вами талановита дочка українського народу, поетеса, співачка Марія Гордіївна Чурай, що «піснею в безсмертя увійшла»
 (звертаю увагу на портрет Марусі Чурай).
Народжена для любові, Маруся так і не знала радощів кохання, і всі свої надії і сподівання, всю свою душу, все своє любляче серце сточила в неперевершені пісні, які й зараз бентежать наші серця, вражають нас глибиною та щирістю, чарівністю мелодій …
 Українська поетеса Ліна Костенко написала про легендарну полтавську дівчину книгу «Дівчина з легенди» де зібрано 23 текстів пісень,мелодії та народні варіанти до пісень.
( показую книгу «Дівчина з легенди»,)
Такою буде тема нашого уроку. Ми ознайомимося з життям і творчістю Марусі Чурай, з’ясуємо, хто з митців звертався до образу піснярки.
... Повернімося в літо 1685 р.
 (хлопчик в українському  костюмі  читає  згорнуті в сувій папір.)
Хлопчик.  Влітку 1658 року Полтава згоріла дощенту. Горіли солом’яні стріхи над Ворсклою. Плавилися бані дерев’яних церков. Вітер був сильний. Полум’я гуготіло, і довго ще літав над руїнами магістрату легенький попіл спалених паперів — усіх отих книг місь­ких Полтавських, де були записи поточних судових справ.
Може, там була і справа Марусі Чурай? Може, тому і не дійшло до нас жодних свідчень про неї?

Учень2.
А що, якби знайшлася хоч одна, —
В монастирі десь або на горищі? —
   Якби вціліла в тому пожарищі
    Неопалима — наче купина?
І ми б читали старовинний том,
Де писар вивів гусячим пером,
Що року божого такого-то,
І місця такого-то, і дня
Перед суддею, Богом і людьми
Чурай Маруся — на підсудній лаві,
І пів-Полтави свідків за дверми.

Учень3.
Ніч дощем шугає,
Громом потрясає!
Совість в хаті на покуті
Сіла та й питає:
— Що ж ти наробила,
Марусенько мила?
Що ж ти свого коханого Гриця отруїла?
І звелися руки напнуті, як луки,
І з постелі щемний голос
    Пробринів, як мука.

Сценка

(звучить лірична музика. Заходе Маруся)

Маруся:                                                                                                                            Я ту отруту з розпачу зібрала.
Я змалку знаю, де яке зело.

Мені це ще од баби перейшло,—
її вважала відьмою Полтава.

Я наварила м’яти, драголюбу.
Не пособило. Наварила ще.
Вже скоро день, що їм іти до шлюбу,
мене ж пече всередині, пече!

А найстрашніше, що пече, як жóга,
перевертає душу від жалю:
невірного, брехливого, чужого,
огидного,— а я ж його люблю!

Автор:
...Їй  в ніч оту в очах це маячіло.
А після тих проклятих вечорниць
пройшло два дні, вже добре споночіло,

Маруся: аж, боже мій! —
Автор: заходить в хату Гриць.

Гриць:
— Марусю! Я прийшов навіки.
Я на коліна стану, ти простиш?

Маруся:
— Я найдорожчі сплакала літа.
Чого вернувся до моєї хати?
Ми ж розлучились... Матінко свята!
Чи я ж тебе примушую кохати?!

Гриць:
— Я зрадив, так.
Але це біль чи злочин?
Скажу всю правду, ми тепер одні.
Кому з нас гірше? Я одводжу очі,
а ти у вічі дивишся мені.

Автор:                                                                                                                               Він говорив, і відбувалось диво.
Він зраду якось так перетворив,
так говорив беззахисно й правдиво,—
неначе він про подвиг говорив.

Гриць:                                                                                                                          Що Галя — гуска, що й по ній це видно.
І все. І годі. — Я од неї втік.
А може, й правду кажуть, що ти відьма,
приворожила — і пропав навік.
Бо що б мене інакше так палило,
чого ж я так страждаю і борюсь?
Куди б мене в житті не прихилило,
а все одно до тебе я вернусь.

Маруся:                                                                                                                            Я так боялась підлості і бруду 
Сама нічого, якось перебуду                                                                                            А що скажу я матері старій…
Гриць:                                                                                                                                               Тобі дано і вірити, й кохати.
А що мені? Які такі куші?!
Нелегко, кажуть, жити на дві хати.
А ще нелегше — жить на дві душі!

Відступник я. Нікчемний я і ниций.
Але ти любиш і тому прости.
Життя — така велика ковзаниця.
Кому вдалось, не падавши, пройти?
Маруся:   — Йди собі, іди! —

Гриць:
— Мені ж нема куди.
«Як не хочеш, моє серце,
Дружиною бути,
То дай мені таке зілля,
Щоб тебе забути.
Буду пити через силу,
Краплі не упущу.
Тоді я тебе забуду,
Як очі заплющу...»

Маруся:                                                                                                                             Іди до неї. Будеш між панами.
А я за тебе, Грицю, не піду.
Це ж цілий вік стоятиме між нами.
А з чого ж, Грицю, пісню я складу?!

(Гриць випив отруту, вийшов)

Маруся:
Торкнувся шклянки білими вустами.
Повільно пив. І випив. І погас.
Ой сонце, сонце, промінь твій останній!
Оце і є вся правдонька про нас.
Учень 4.
Був правий суд. І вирок оголошено.
Усе як слід. За що себе корить?
Мовчить Полтава, наче приголомшена.
Перехотілось людям говорить.
 Учень 5.
Ще тільки вирок — і скінчиться справа,
І славний рід скінчиться Чураїв.
А як тоді співатиме Полтава?
Чи сльози не душитимуть її?
Маруся.
Любились ми, не крилися.
В мене душа, було, піснями аж бринить.
У цій любові щось було священне,
Таке, чого не можна осквернить.
Бо ж річ не в тім, — женився, не женився,,
Прийшов, пішов, забув чи не забув.
А в тому річ, коли він так змінився?
Чи, може, він такий і зроду був?
Нестерпний біль пекучого прозріння!
Яка мене обплутала мана?
Чи він мені, чи я йому — нерівня.
Нерівня душ — це гірше, ніж майна!

Співає «Віють вітри»

Учень 6.
1 погасли звуки,
Повні болю й муки.                           
Загула, замиготіла
Ніч тисячорука...
Тільки хто там в шибку,
Як у берег рибка,
Стука, стука серед ночі
 І співа, мов скрипка?
— Відчини, дівчино,
Відчини, Калино.
І заходить в хату пісня
В шумі тополинім.

(Гра на бандурі.)
 Учитель. За переказами, вона народилася в родині урядни­ка Полтавського козацького полісу Гордія Чурая. їхня хата стояла на березі Ворскли, недалеко від того місця, де в 1650 р. засновано Хрестовоздвиженський монастир. Гордій був хороброю людиною, брав участь у повстанні проти польської шляхти. Разом з гетьманом Павлюком та іншими козаками потрапив у полон. Після жорстоких тортур їх стратили у Варшаві.
Дівчина чарівної краси, Маруся мала гарний голос, складала і спі­вала чудові пісні і кохала свого Гриця. Але доля розпорядилася так, що Гриць побрався з іншою, багатшою. Маруся пішла до ворожки
і зробила «приворотне зілля», щоб повернути коханого. Але Гриць, випивши його, отруївся і помер.
Суд засудив її до смертної кари. Та Марусю кохав козак Іван Іскра. Він мерщій кинувся до Богдана Хмельницького. Гетьман знав хороб­рого козака Чурая і, начебто, видав наказ, яким врятував її від страти: «Зарахувати голову Полтавського урядника Гордія Чурая, відрубану ворогами нашими, за голову його дочки Марусі Чурай. І заради чудо­вих пісень, що вона їх склала, з-під варти звільнити».
 Учитель. До образу цієї талановитої дівчини зверталося багато митців.
Повернімося до домашнього завдання, над яким працювали наші  по­шукові групи: художня, літературна та музична.
 Художня група:
    Учень 7.
Наше завдання було дослідити у яких творах образотворчого мистецтво згадується образ Марусі Чурай.
А)Це картини Миколи Пимоненка «Ревнощі», на якій він зобразив страждання Марусі в той момент коли вона побачила свого коханого із іншою жінкою.
Учень8.                                                                                                                    Б)чеканка художника Е. Путря на якій він зобразив своє бачення внутрішнього світу Марусі Чурай.
В) Її образ прославляли також скульптори.
Учень 9.
г)   Після того, як на уроках укр.. літератури ми ознайомилися із  творчістю Ліни Костенко, із її поемою «Маруся Чурай» нам захотілося  передати в своїх малюнках образ  Чураївни
(демонстрація малюнків, колажів)
 Літературна група:
А ми досліджували образ Марусі Чурай в літературних творах
а)  поема Ліни Костенко «Маруся Чурай»;
б)  драма Михайла Старицького «Ой не ходи, Грицю...»;
г)   вірші Марії Бойко, Анатолія Лихошвая;
ґ) твір Михайла Стельмаха «Дівчина з легенди»;
д)  п’єса І. Котляревського «Наталка-Полтавка» (пісня «Віють ві­три...»).
Музична група:
А нам дісталося найцікавіше завдання: знайти пісні Марусі Чурай
«Ішов милий горонькою»;
«Котилися вози з гори»;
 «Засвіт встали козаченьки»;
«Віють вітри» (слухання фрагменту пісні у запису)',
«Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці»;
«В кінці греблі шумлять верби»;
«Сидить голуб на березі»;
«Чого ж вода каламутна»;
«Зелененький барвіночку»;
«В кінці греблі»;
«Шумить, гуде дібровонька»;
«Стелися, стелися, зелений горошок» та інші.

Вчитель. І звичайно ваша улюблена пісенька з початкових класів «Грицю, Грицю до роботи», давайте заспіваємо її, а наші «художники» створять веселий колаж до неї
(Творча робота)

Її пісні полонили весь світ і зазвучали на великих сценах:
а)    «Дівчина з легенди» Василя Якубовича (музика до пісні);
б)  Раїса Кириченко й ансамбль «Чураївни» виконує пісні про Марусю Чурай;
в)  Ференц Ліст, польський композитор, створив пьєсу «Ой не ходи, Грицю...»
 г)  опера Миколи Лисенка «Тарас Бульба» ,де звучав марш «Засвіт встали ко­заченьки»;
 Пісню-марш «Засвіт встали козаченьки», яка зву­чала на початку нашої зустрічі, видатний український композитор Микола Лисенко включив в оперу «Тарас Бульба», написану за рома­ном М. Гоголя. Це перша українська опера, яка прозвучала на сцені Європейського театру. На початку 1980-х років Київський національ­ний оперний театр ім. Лисенка під керівництвом Тургана приїхав до Австрії. Про ці гастролі розповів правнук Миколи Лисенка — Віталій Лисенко на відкритті «Співочого поля Марусі Чурай» у Полтаві в 1987 році. Із списку опер, з якими приїхав театр на гастролі, вилучи­ли оперу Миколи Лисенка «Тарас Бульба», мотивуючи тим, що вона нікому не відома, і на неї ніхто не піде.
— Добре, ми поставимо її безкоштовно, — відповів керівник опер­ного театру.

Усі хвилювалися, чи прийдуть люди. І зал був повне­сенький. Кульмінація опери: на сцені — козаки в українських костю­мах, з шаблями. Хор почав співати «Засвіт встали козаченьки»...
Своїми оплесками публіка примусила виконувати пісню 18 ра­зів — і щоразу слухачі сприймали її все з більшим захопленням. Найпопулярнішою з усього списку була опера Миколи Лисенка «Тарас Бульба». Тоді вперше заговорили про Україну. Пісня Марусі Чурай стала прапором України.
У цій опері поєдналася творчість трьох великих полтавців: Миколи Лисенка, Миколи Гоголя і Марусі Чурай.

Учитель. Погляньте, скільки митців зверталося до образу тала­новитої піснярки. Це дає нам змогу зробити висновок, що Маруся Чурай — справді душа і голос пісенної України.

Учитель. Три віки ходить пісня Марусі Чурай по нашій землі, три віки любові вже подарувала дівчина людям. Щоб передати всю глибину страждань, які випали на долю Марусі, Ліна Костенко у сво­єму романі писала:

Учень 1
Ця дівчина не просто так Маруся.
Це — голос наш, це — пісня, це — душа.
Коли в похід виходила батава,
Її піснями плакала Полтава.
Що нам було потрібно на війні?
Шаблі, знамена і її пісні.
Звитяги наші, муки і руїни,
Безсмертні будуть у її словах.
Вона ж була як голос України,
Що клекотів у наших хоругвах.
 Учитель Тільки справжній талант може зворушити народ своєю піснею. Маруся звернулася до пісні, щоб висловити своє ставлення до того загального лиха, яке спіткало її Україну. Пісні Марусі Чурай звучать і нині, бо народ їх любить і знає, а плідна творчість талано­витої полтавки, її драматичне життя відображено у творах багатьох письменників, художників, музикантів. Її пісні зачаровують душу, бентежать серця.

Позакласна робота

Новий рік (сценарій)

Открывает Новый год сказочные двери.
Пусть войдёт в этот зал тот, кто в сказку верит.
Пусть войдёт в этот зал тот, кто дружит с песней.
Начинаем шумный бал, нет его чудесней.
______________________________________________________________________________________

Встречаем гостей
Давайте помашем рукой! Вот так (машут рукой, приветствуя друг друга)
Давайте помашем другой! Вот так (машут другой рукой, приветствуя друг друга).
Обеими вместе, дружней (машут двумя руками, приветствуя друг друга).
Вот так мы встречаем гостей и друзей!
Давайте обнимем соседа –Вот так (обнимают соседа с одной стороны).
Давайте обнимем другого –Вот так (обнимает соседа с другой стороны)
Давайте обнимемся вместе, дружней (обнимают соседа слева и справа) –
Вот так мы встречаем гостей и друзей!
Давайте подпрыгнем на месте –Вот так (прыгают на месте)
Давайте подпрыгнем ещё раз – Вот так (прыгают на месте)
Давайте подпрыгнем ещё раз –Вот так (прыгают на месте).
Давайте подпрыгнем, все вместе, дружней (прыгают на месте) –
Вот так мы встречаем гостей и друзей!
 
Дни, словно стрелочки часов, спешат, спешат вперёд.
И вот уже в который раз зимы настал черёд.
А с ней весёлый озорной спешит к нам Новый год.
И возле ёлки детвора чудес и сказок ждёт.

КРИЧАЛКА «ЗНАКОМСТВО»
А кто же пришел на наш праздник, сейчас мы и узнаем…
Ну-ка Насти и Алёши -Громко хлопайте в ладоши.
Ксюши, Сони, Вани, Тани - Вы потопайте ногами!
Поднимите руки выше - Лизы, Даниилы, Миши!
Помашите мне скорей - Те, кого зовут Андрей
Поскорее встаньте Никиты, Тёмы и Ани
Громко крикните «Ура!» - Кто Антоном был с утра!
А Сережи, Васи, Маши Паши, Вовы и Наташи.- Повертите головой …
Как вас много! Боже, мой!
Тех, кого мы не назвали - Мы попросим, чтоб вы встали.
И теперь на раз – два – три … Громко имя назови! (Ответ детей)
Вот как здорово! Теперь мы друг друга знаем
И без промедления праздник НОВЫЙ ГОД начинаем!
 ______________________ (в круг) «Новогодний парад»______________________________
_______________________ «Игра «Хи-хи», «Ха-Ха»»_______________________________

   (Приглашаем Деда Мороза)
Вот и елочка стоит.
И огнями вся горит.
Значит, праздник наступает!
Но кого-то не хватает?!...
Надо нам его позвать,
Надо громко закричать.
Кто же громче? Вот вопрос!
Ну-ка, парни… (Дед Мороз!)
Эй, девчонки, выше нос!
Крикнем дружно… (Дед Мороз!)
__________________________________________________________________________
Дед Мороз:     Здравствуйте, детишки, девчонки и мальчишки!
Я летел на крыльях ветра, много тысяч километров,
Над замёрзшими морями, над лесами и полями.
Я спешил, ребята, к вам, моим маленьким друзьям!
Как у вас здесь хорошо, и уютно, и тепло.
А часов волшебный стук слышен далеко вокруг.
Ёлочка у вас стоит, мягкий снег на ней блестит.

К ёлке мы пришли сегодня оторвать не можем глаз
Почему же до сих пор наша ёлка не зажглась?
___________________________________Голос елки_____________________________________
                       Опять ты зажглась, новогодняя  ёлка,
                       Опять ребятишек в кружок собрала.
                       И звёзды сияют в душистых иголках,
                       И песенка наша опять весела.
Мы много споём тебе песенок
Мы праздник отпразднуем весело   
Пусть в памяти нашей останется
Зелёная ёлка-красавица.
_______________________________(с места)«Мы повесим шарики»___________________________

Кто под елочкой живет
 «Да» или «Нет».

Елочка у нас стоит,
Огнями яркими горит.
Сверкают серебром иголки.
Скажите, кто живет под елкой?
Зверей вам буду называть,
А вы мне дружно отвечать.
Под елкой крокодил живет?..
Или, может быть, енот?..
Живет под елочкой медведь?..
А может мышка там сидеть?..
А волк под елкою живет?..
Возможно, это бегемот?..
Сидит там рыжая лиса?..
Под елочкой живет коза?..
А слон под елочкой живет?..
Орешки белка там грызет?..
Лев под елочкой сидит?..
Может, там змея лежит?..
Зайка прыгает под елкой?..
Там, под елкой, ходят волки?..
А детишки ?  А  мартышки?
А олени? А зайчишки?

_____________ «У оленя дом большой»______________________________________
_____________«Мы сейчас пойдем направо 1,2,3,4….» (с ускорением)______________

«А у нас каникулы!»
Зазвонил будильник в семь,
А у нас – каникулы!
На работу нужно всем,
А у нас – каникулы!
Нам ведь в школу не бежать,
Раз  у нас – каникулы!
Можно прыгать и визжать,
Ведь у нас – каникулы!
Можно петь и кувыркаться
Ведь у нас – каникулы!
Можно с горки водной
Съехать быстро
 Ведь у нас – каникулы!

_________________(с места)«Песня-игра «Согревалочка»__________________________________
"Да!" или "Нет!"
- Сейчас узнаем, что дети знают про Д.М.??
Дед Мороз известен всем, верно?
И приходит он ко всем, верно?
Дед Мороз старик хороший, верно?
Носит шляпку и калоши, верно?
Дед Мороз боится стужи, верно?
Со Снегурочкой он дружит, верно?
И морозит всех нас дружно?
________________(в круг) «Вот так холод, так мороз»_____________________________


Любит Снегурочка
Если правду я скажу, вы в ладоши  хлопайте.
Ну а если ошибусь — ножками потопайте!
Любит Снегурочка на санках кататься?..
Любит Снегурочка в бане купаться?..
Любит Снегурочка холод и лед?..
Любит Снегурочка жаркий костер?..
Любит Снегурочка сладкий пломбир?..
Любит Снегурочка кислый кефир?..
Любит Снегурочка плакать, рыдать?..

Любит Снегурочка петь, танцевать?..
Любит Снегурочка кофе горячий?..
Любит Снегурочка мороз настоящий?..
Любит Снегурочка тех, кто дерется?..
Любит Снегурочка тех, кто смеется?..
Любит Снегурочка зверюшек лесных?..
Любит Снегурочка охотников злых?..
Любит Снегурочка горячую кашу?..
Любит Снегурочка елочку нашу?..

________________________хоровод « Четыре шага» (с ускорением)___________________

Раз в году под Новый год
Задача играющих — после фразы ведущего хором добавить: «Раз в году под Новый год».
Праздник этот мы встречаем…
Елку дома наряжаем…
В дом друзей мы приглашаем…
Ночью спать мы не ложимся...
До утра мы веселимся…
Президент нас поздравляет…
И здоровья нам желает…
___________________________ «Елочки-пенечки» ( с ускорением)__________________________
Кричалка- предисловие к игре «Чуча-чача»
Если вдруг американец
Пригласит тебя на танец,
Улыбнись ему светло
И скорей скажи:…"Хэлло".
_________________________________ «Чуча-чача.» «Американо»____________________________


Оркестр.
Ждет игру весь белый свет!
Мы устроим здесь концерт:
Каждый будет дирижером,
Только отвечайте хором.
Не вставайте с ваших мест,
Ведь играет наш… (оркестр)
Первым инструмент вступает
Тот, который каждый знает:
Крышка, клавиши, педаль-
Не пианино, а… (рояль)
Вот запели без ошибки
Под смычками звонко… (скрипки)

И запела от удара
Семиструнная… (гитара)
И серьезен, и смешон,
Джаз играет… (саксофон)
Вот русская хозяйка-
Запела… (балалайка)
Подыграла ей немножко
Мехами русская… (гармошка)
Зазвучала, негруба,
Медным голосом… (труба)
Как копытом бьет баран,
Слышен громкий… (барабан)
В такт ему запели вслед.

________________________ «Марафон «Топотунчик»»________________________________

С Новым  годом поздравляем (да-да-да)
и конечно же желаем (да-да-да)
Быть веселым и красивым (да-да-да)
И крикливым и драчливым (нет-нет-нет)
чтобы мамочка любила (да-да-да)
ремешком почаще била (да-да-да)
чтоб подарочки дарила (да-да-да)
может хватит поздравлять
в игры нам пора играть (да-да-да)

______________________Игра-«Это очень хорошо» ____________________________________
Чудо-юдо

Жило на свете Чудо – юдо!
Ни кто не зал, взялось оно откуда.
Его завидев, люди хохотали.
Его дразня, за ним все повторяли.
Одной рукой оно махало,
Другой рукой, живот чесало,
Одной ногой снежок топтало,
А другой футбол пинало.
Сильно головой мотало,
И все с начало повторяло!
Кто повторить быстрей берется,
Не упадет и не собьется?
Оказалось, что и тут
Есть немало Чуд и Юд!


___________________________ «Шишки да елки» (Баба Яга)_______________________________
________________ «Игра «Хэндбол»»(Молдавская)________________________________________
Новогодняя кричалка.
1. В Новый год желанный гость, кто же это? (Д. М.)
2. В Новый год подарков воз, кто привёз нам? (Д. М.)
3. На окне узор из роз, кто рисует? (Д. М.)
4. Зябнут руки, мёрзнет нос, их морозит…? (Д. М.)
5. Между сосен и берёз заблудился? (Д. М.)
6. Перед нами в полный рост, встань пожалуйста? (Д. М.)
10. У лисички рыжий хвост, у Снегурки? (Д. М.)
13. Лошадь кушает овёс, покажись нам…? (Д. М.)
16. Через речку, через мост, едет в санках? (Д. М.)
22. Праздник выйдет вкривь и вкось если не приедет к нам?(Д.М.)

- А  к нам уже пришел Д.М. и очень - очень хочет послушать, что приготовили ему детки под новый год?
**************************************************************************************
Новогодняя кричалка для взрослых.
Сегодня, провожая год минувший И радостно встречая Новый Год, Прошу Вас вспомнить о событьях лучших Чем старый год порадовал народ? - Хочу, чтоб дружно отвечали:
В этом году подарки получали?
- Куда –нибудь хоть выезжали?
- А в ресторанах вы бывали?
- А в гости вас не приглашали?
- В году минувшем иногда, Любви вы слышали слова?
- Ваш кошелек бывал не пуст?
- За год не раз, признайтесь честно, Вы ели булочки из теста?
- А в магазинах вы бывали?
Себе в них что-то покупали?
- Признайтесь честно, ведь порой, Звучал ваш хохот заливной?
Ну что ж, друзья, итог подводим:
Не так уж плохо жили все!
Давайте дружненько проводим Год уходящий налегке.

Кто знает, какое животное правило уходящим годом? (Дети говорят: Лошадь)
А чтобы нам сказать «До свидания» году Лошади, давайте для нее исполним веселый танец.
_________________________________Танец «Про лошадку»______________________________



ИГРА-ИГРАЛКА - ПРИЗ-ХВАТАЛКА «НОВЫЙ ГОД!»
Ребята, слушайте! Внимание!
Главное – не прозевать.
Когда скажу я «Новый год!»,
Должны вы приз вот этот взять.
Появился но-вый го-род,
Его на карте еще нет.
Соберу я чемоданы
И куплю туда билет.
Но-вый кот откуда взялся,
Вот никак я не пойму.
Я его сейчас поймаю


И соседям отнесу.
Но-вый гость стучится в двери,
Он торопится войти.
Не забыв с собой, конечно,
Мне подарок принести.
Но-вый го-рн купили в школу,
Барабан купили,
Чтоб по школьным коридорам
Строем все ходили.
Но-вый галстук, но-вый фрак
Дед Мороз мне подарил,
Чтобы я на Новый год Красавчиком ходил.


________________________ «Динамическая Пауза»_______________________________________

Кричалка для родителей. МАЛЬЧИШКИ - кричат папы, а ДЕВЧОНКИ - кричат мамы.
Заплели косички Расчесали челки В первый класс отправятся Красивые … ДЕВЧОНКИ
Собрали все тетрадки, Положили книжки С ранцем за плечами Смелые … МАЛЬЧИШКИ
Толстые учебники Первые пятерки Пусть получат с гордостью Умные … ДЕВЧОНКИ
Все в спортивной форме Озорные слишком На соревнования Пусть спешат … МАЛЬЧИШКИ
Закричат с трибун Заливисто и звонко За мальчиков болеют пусть Шумные … ДЕВЧОНКИ
Пусть домой проводят Они ведь не малышки Защитят подружек Надежные… МАЛЬЧИШКИ!
Дети стают в хоровод, родители образуют пары внутри
Кричалка под елкой
Если взрослые, как дети,
Дружно встали в хоровод,
Значит, скоро будет праздник -
Долгожданный... Новый год!
Песня для родителей, (взрослых) «Снежинки»
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Финальная считалка.
Мы наш праздник завершаем
И все вместе посчитаем:
Пусть все получится в жизни у вас- раз!
Здоровы  были, чтоб всегда- два!
Чтоб душу грело изнутри – три!
Чтоб жили все в любви и мире – четыре!
Чтоб никогда не унывать – пять!
Друзей чтоб было вам  не счесть – шесть!
Чтобы тепло дарили всем – семь!
Чтоб урожайной была осень – восемь!
Что хорошо все будет, верить- девять!
И, наконец, побольше
                               Добрых песен – десять!
Еще добра, терпения, старания…
Ну что ж, прощаемся  и говорим всем…
До свидания!


ДОТ "Веселка". Закриття зміни

Мета: підсумувати роботу дитячого оздоровчого табору праці та відпочинку;
розвивати кмітливість, взаємодопомогу, увагу, креативність в іграх та ігрових ситуаціях;
виховувати почуття патріотизму, відповідальності за себе і товаришів, почуття колективізму.
Хід заходу
«Театр»
Ігровий майданчик ділиться на чотири частини.
Перша виконує роль правої куліси (правою рукою наче розкривають шторку зі словами: «Вжик. Вжик».
Друга - ліва куліса (теж саме, тільки лівою рукою).
Третя група буде оркестром. Кожен зображує будь-який  інструмент. Звучать фанфари.
Четверта група - це глядачі. Бурхливі оплески.
Отже, всі готові? Починаємо.
Права куліса відкрилася.
Ліва куліса відкрилася.
Оркестр - фанфари.
Оплески глядачів.
Свято починається!

-                     Добрий день, дорогі друзі! (Добрий день! )
Правда, чудова ця фраза? Вона нас з вами зближує .
Музичний  номер :_________________________________________________________
         Для початку урочистої лінійки, присвяченої закриттю зміни в нашім таборі, всім загонам зайняти свої місця!
Сьогодні ми востаннє привітаємо один одного на нашому майданчику  Зустрічей.
Друзі! Давайте згадаємо знову
Загонів імена прості
Вони всім нам давно знайомі
И серцю близькі такі (Переклик загонів)
ИГРА – ПЕРЕКЛИЧКА «ПРИВЕТИКИ»
Кого зовут Никита, Оля или Мария и Олег Сейчас вы громко, что есть мочи скажите громко нам … ПРИВЕТ!
Кого назвали Настей, Дашей, мы просим так же Кать и Свет, сказать нам вежливо, но четко, что шлете нам вы свой … ПРИВЕТ!
Данилы, Вани и Андрюшки хочу вам дать один совет ваш день удачным очень будет коль вы нам скажете … ПРИВЕТ!
А Сонь, Анюток, Павлов, Лен скажу и это не секрет мы будем рады видеть чаще когда те крикнуть всем … ПРИВЕТ!
Лизы, Леши, Димы, Кости - раз сегодня вышли в свет, раз пришли сегодня в гости: Прокричите нам … ПРИВЕТ!
Всех тех, кого мы не назвали, имен так много - счёту нет, но кто сидит сегодня на майдане (в зале), скажите громче всех … ПРИВЕТ!

Діти:
Ми-діти України прагнемо, 
Щоб наша держава стала:
Всі: Сильною! Багатою! Здоровою! Красивою!
Діти – це майбутнє кожної нації, 
Ми любимо нашу країну. 
Ми цінуємо життя. 
Ми впевнені, 
Що все в житті 
Залежить тільки від нас!

Музичний номер :__________________________________________

- Шановні діти, протягом всієї зміни з вами працювали вихователі, медична сестра, музичний керівник, фізрук, поварі, та багато інших людей, з якими ви познайомились або добре їх знали.

1 ведучий.
Нам сонце промені простягає крилаті,
Як птахи доброзичливих вістей.
Ми раді вас на закритті табірної зміни вітати
Наших дорогих гостей.

2 ведучий.
Навкруг, навкруг, куди не повернись
Нам без директору табору
Було ніяк не обійтись.
Начальнику табору ... (дякуємо).

3 ведучий.
Такі вони хороші,
Що не сказать словами,
Як сонечко у дощик,
Як наші другі мами. Вихователям ... (дякуємо).
4 ведучий.
Ти на лікаря не сердься
Бо у нього добре серце:
Відчуває біль чужий
Він так само, як і свій.
Лікареві ... (дякуємо).

5 ведучий.
Так він грає,
Аж злітає
В небеса душа твоя.
Звуки дивні
І чарівні
Музичний інструмент  ніжно вимовля.
Музруку ... (дякуємо).

6 ведучий.
Хто скрашав дозвілля наше,
Хто зарядкою припаше,
Змагання, ігри, естафети –
Це фізрука нашого приорітети.
Фізруку ... (дякуємо).

7 ведучий.
Хто смачні сніданки і обіди готував,
Хто всіх вчасно годував,
Дбав про всі калорії,
Щоб були ми здоровії.
Поварам ... (дякуємо).

8 ведучий.
Хто після нас все прибирає,
І кожного ранку нас ласкаво зустрічає.
Ще й усміхається привітно:
- Не запізнюйтеся, діти!
Техпрацівникам табору ... (дякуємо).


Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня, 
Хай сміється мирне небо і дивує світ. 
А земля нехай дарує нам барвистий цвіт, 
Бо здоров’я, любі, в світі головне. 
А здорових і веселих щастя не мине!

Музичний номер :___________________________________    

Я запрошую вас  у подорож! Ви любите подорожувати? Ось і чудово!
Тільки потрібно з собою обов'язково захопити жарти, сміх, веселий настрій.
Якщо це все ви маєте - ми можемо вирушати.
(Звучить сигнал - позивні до гри)
Ведуча.
Сьогодні ми з вами зробимо спробу визначити у нашому таборі найдотепнішу, найкмітливішу, найфантастичнішу, найвеселішу команду-загін, адже день наш проходить під гаслом День веселих творчих завдань!” Отож, бажаю всім командам успіхів у виконанні творчих завдань.
Всі ми добре знаємо, що там де сміх – там немає місця для нудьги, а нудьгувати у нашому таборі  суворо заборонено. Саме тому і наші конкурси будуть смішними.
А зараз я оголошую перший конкурс, який називається - “Хазяйновита людина”!
Запрошую на сцену по одному представнику від команди.
Ваше завдання – знайти застосування старим, нікому не потрібним речам, які знаходяться перед вами на стільцях:
дірява шкарпетка; перегоріла лампочка; порожній стрижень від ручки; подертий кульок; ніжка від стільця; руль від старої машини; шланг від старого пилососа; відро без днища; ручка від дверного замка; стара пописана листівка та ін.( в залежності від кількості команд).
Ведуча. Ми вже трішки відпочили і настав час для проведення нашого другого конкурсу, який називається “ Терпсіхора”.
Терпсіхора -  покровителька танцю у древніх римлян. Цей конкурс – танцювальний .
Умови цього конкурсу такі: ви повинні під музику зробити постановку танцю ..... із оцими ось предметами. Предмети для танцю – на сцену!
-швабра; подушка; портфель, або чемодан; чайник або каструля, сковорідка; квітка; лялька; стілець; туфелька “Золушки”; віник і т.д. )
Ведуча.
А ви любите казки? Ну, звичайно, а хто ж їх не любить, тоді скажіть мені:
З якої квітки народилася Дюймовочка?(З тюльпана)
Які монети отримав Буратіно за Буквар?(сольдо)
Назвіть улюблений вислів Карлсона? ( дело житейское)

Ведуча. Ви всі вже маєте уявлення про пантоміму. І нашим наступним конкурсом буде конкурс “Пантоміма
Показати : сумного пінгвіна; розлючене порося; хмурого орла; чайник що кипить;  пискуна комара; ледачого кота;  злу собаку;веселу мавпу; зацікавлене цуценя; дресированого дельфіна та ін.
Игра-кричалка на внимание. 
Ведущий говорит, что он будет называть то, что необходимо для строительства вездехода, а дети должны хором кричать «да» или «нет».
Чтоб построить вездеход, Ну-ка отвечай, народ, Нужны большие шины... (Да.)
Покрышки из резины… (Да.)
Руль — машиной управлять… (Да.)
Пирожков штук семь иль пять... (Нет.)
Гайки для закрутки… (Да.)
Жареные утки… (Нет.)
Мотор мощный… (Да.)
Водитель тощий... (Нет.)
Педали крепкие… (Да.) Морковь и репка… (Нет.)
Двигатель приличный… (Да.)
Бензин отличный… (Да.)
Тормоз, дворники, стекло… (Да.)
Запасное колесо… (Да.)
Ваза и цветочки… (Нет.)
Подвески для кочки... (Да.)
Кожаное кресло… (Да.)
Слоеное тесто... (Нет.)
Механик и пилот... (Да.)
Готов наш вездеход!
Ведуча. Ви трохи відпочили, тому зараз я оголошую четвертий конкурс – конкурс “Ораторів”.
Запрошую на сцену по одному учаснику від кожної команди. Напевно всі ви в дитинстві у дитячому садочку розповідали вірш “Наша Таня гірко плаче”? Ну тоді ви зараз повинні розповісти цей вірш. Я буду називати хто - а ви розповідати вірш. Наприклад вірш потрібно розповісти , якщо ви не вимовляєте букву “Р”. (демонструє як потрібно розповідати вірш). Зрозуміло? Тоді почали!:
ви дуже щасливі;
ви – маленький хлопчик, який тільки – що почав говорити;
ви – щирий українець;
ви – дуже несміливий;
ви – дуже крутий і т.д.
О, у вас чудово виходить. Ви – справжні майстри ораторського мистецтва. Вам, мабуть, позаздрив би сам Цицерон!
А зараз найвирішальніший конкурс – конкурс капітанів !. Запрошую капітанів команд на сцену!
Для вас, шановні капітани, ми підготували найважчий іспит, який називається “Питання на засипку”. Відповідати потрібно зразу, без обдумування і підказок. Тиша в залі допоможе капітану зосередитись на питанні. Кожен капітан повинен відповісти на 10 питань
Питання:
Який день йде після п'ятниці?
Скільки у тебе рук?
Скільки тобі років?
Як тебе звати?
У якому місті ти живеш?
Ти лисий?
Яка буква йде після Я?
Який зараз рік?
Як звати твого батька?
Скільки буде 2 +2?
Яке число йде після 8?
Який зараз місяць?
Скільки в тебе дітей?
На якій вулиці ти живеш?
На чому ти сидиш?
Якого кольору небо?

Ведуча. Ви - справжні лідери, і ви чудово справилися із завданням.
"Ідеальний вожатий"

Вожатий лягає на аркуш ватману. У цей час діти обережно обводять контур його тіла, потім домальовує елементи обличчя.

1.                "Агенти 007"

Содержание листов с заданиями: 
1.
Количество отрядов … 
2. Узнать, кто самый старший в нашем лагере… 
3. Найти что-нибудь съедобное (не из столовой)… 
4. Узнать размер обуви свого воспитателя. ..
5. Узнать, в каком кармане носит свисток физрук. 
6. Узнать, сколько букв в полном имени свого воспитателя. 
7.За какое самое короткое время можно добежать от детской площадки до столовой? 
8. Кто лучший друг директора лагеря? 
9. Кто самый высокий в вашем отряде? 
10. Какие деревья растут вокруг? 
11. Узнать дату рождения педагога-организатора. . 
1
2. Узнать любимую песню свого отряда. 
13. Найти 1 носовой платок. 
14. Узнать любимое блюдо директора лагеря. 
15. Узнать цвет глаз замести теля директора лагеря . 
16. Узнать вес музрука. 
17. Сложить из подсобных материалов на земле слово "Мама".  
"Каруселі"
Всі гравці стають у коло. По середині ведучий танцює
Каруселі, каруселі ми з тобою в човник сіли.
Всі сіли? (Діти – так)
Зручно? (Діти –поїхали)
Вправа виконується під музичний супровід, повторюється декілька разів, змінюючи транспорт (літак, машина, кінь, велосипед, гвинтокрил, «кнопка». Діти виконують відповідні рухи.
Ми - музиканти!

Ми музиканти, класні таланти!
Граємо на руках - граємо!
Далі музиканти грають на ногах, носах, вухах, животах, нервах.


"Гра  з кулькою".
Танцюють із кулькою,підкидаючи її, щоб не впала на землю. Коли музика зупиниться,кульки залишаються в руках. В кого (в  дівчат чи хлопців) залишиться більше кульок, той і виграв.

«Ми полюємо на лева»
Ведучий говорить слова і показує руху. Всі повторюють за ним.
Ми полюємо на лева,
Чи не боїмося ми його,
Будемо битися в сутичці з ним, (махає кулаками)
І, звичайно, переможемо. (Б'є себе в груди)
А що це там попереду? (Прикладає козирком руку до голови) А, це гора. (Показує руками гору)
А над нею не пролетиш, і під нею не проповзеш, і її не обійдеш ... А, треба навпростець! Топ-топ-топ-топ.
перешкоди:
річка (буль-буль-буль-буль),
кущі (шурх-шурх-шурх-шурх),
болото (чоп-чоп-чоп-чоп).
Востаннє: А що це там попереду? А, це нора. А що це там у норі? А, це хвіст. А чий це хвіст? А, це лев. Це лев? Ой, це лев. Бі-жи-мо!( І в зворотному порядку всі перешкоди дуже швидко): чоп-чоп, шурх-шурх, буль-буль, топ-топ. Уф!

«Ручка гучності»
Зал зображує звук радіо, а ведучий ручку гучності у цього радіо. Чим вище піднята рука ведучого тим голосніше звук видає зал, чим нижче тим звук стає тихіше. Ведучий може плавно і різко рухати рукою. Залу не-необхідно передавати в звуці ці зміни.
Зал ділиться на чотири частини.
Перша виконує роль правої куліси (правою рукою наче розкривають шторку зі словами: «Вжик. Вжик».
Друга - ліва куліса (теж саме, тільки лівою рукою).
Третя група буде оркестром. Кожен зображує будь-який  інструмент. Звучать фанфари.
Четверта група - це глядачі. Бурхливі оплески.
Отже, всі готові? Починаємо.
Права куліса закрилася.
Ліва куліса закрилася.
Оркестр - фанфари.
Оплески глядачів.


От всей души мы, друзья, веселились,
Песни пели, в танце кружились,
А теперь нам прощаться пора!
До свиданья, взрослые,
До свиданья, детвора!

Желаем, друзья, мы вам в жизни успеха
В учебе и в дружбе,
В семье и труде.

Желаем веселья и детского смеха,
Желаем вам счастья
Во всем и везде!
    До свиданья, дорогие друзья!
    До новых встреч!